Jak začít cvičit

V této sekci "JAK ZAČÍT CVIČIT" naleznete:

 • Základní informace
 • Fáze cvičení a jejich účinky na každou partii
 • Jak začít cvičit
 • Trénink
 • Důležité zásady a doporučení ke cvičení
 • Pro koho je cvičení obličejové jógy/gymnastiky vhodné?
 • Kdy a jak často cvičit
 • Pokud necvičíme pravidelně
 • Nejčastější příčiny a chyby, které snižují účinnost obličejové jógy/gymnastiky
 • Kontraindikace

Základní informace

Jako při každém sportu je potřeba začít od začátku. Ano, naleznete cvičitelky kombinující různé partie a cviky, ale pokud správně nezvládáte základy, pokrok není možný, nebo nenese požadované ovoce.

"Řešíme vaši tvář a krk komplexně. V tom je kouzlo mladistvého vzhledu. Zapomeňte na určitou vrásku, která vás trápí. Tvář vždy působí mladší, svěží, prozářená pokud má objem, pevné kontury a pleť je napjatá. Jedna vráska méně či více vás mladšími ani staršími neudělá."

Na základě svých zkušeností jsem pro vás připravila a budu připravovat série cvičení rozdělených do několika úrovní dle náročnosti. Doporučuji začínat od SELAVIS ZAČÁTEČNÍK a následně SELAVIS POKROČILÝ ZAČÁTEČNÍK ...atd.. Nemá smysl začínat s vyššími úrovněmi, jelikož byste špatně svaly zapojovaly, zbytečně byste se nadřeli a účinek by nebyl takový, jaký dosáhnete při postupném a správném tréninku. Nsvíc by jste si mohli vysvičit zbytečné vrásky.

Instruktážní výuková videa a E-booky si můžete zakoupit v našem E-shopu za symbolické ceny. Každé video bude označeno názvem dané úrovně. Nyní jsou k dispozici první dvě úrovně, další budou k dispozici později.

"Krémy poskytují výživu a hydrataci, ale žádný krém neumím vylepšit svalový tonus pokožky jako naše obličejové jógové cvičení/gymnastika.

Naše self-liftingové cvičení je přirozené, bezbolestné, ekonomické, zdravé řešení následků stárnutí naší pokožky a těla."

Ve výukových videích a následně i e-boocích se naučíte, jak začít cvičit, probudit své obličejové svaly, začít je vnímat, procvičovat a posléze ovládat i při jiných denních činnostech. Až si základní cviky osvojíte a budete umět ovládat dané svaly, nebudete muset na sebe koukat do zrcadla či se soustředit jen na cvičení. Tím ušetříte mnoho času. Posléze budeme přidávat další cviky a kombinace.

"Víte, že pokud byste věnovali svalům těla tak málo pozornosti jako svalům obličejovým, nebyli byste schopni ani chůze?"

Správné provádění, dobře zvolených cviků je základem kýženého úspěchu. Špatné provádění nebo nesprávně zvolené cviky mohou vést k tvorbě nových vrásek nebo zdůraznění už vzniklých.

Aby se udržela forma, kterou si vybudujete po dobu cvičení je nutné dodržovat pravidelný trénink. Stejně jako když se přestane cvičit tělo, svaly slábnou, stejně tak slábnou i svaly v obličeji. Pravidelné udržovací cvičení zvládnete i při vysokém časovém vytížení, protože trvá jen krátkou dobu na rozdíl od intenzivně reparačnímu (liftingovému) cvičení.

"Cvičení obličejové gymnastiky/jógy je vhodné jak pro ženy, tak pro muže jakéhokoliv věku. 

Začít může kdokoli a kdykoli."


Fáze cvičení a jejich účinek na obličejové partie

Některé cviky jsou na protažení svalů, a tím vrásky vyhlazují. Další cviky je posilují, tedy sval zkracují. Danou partii pozvedají neboli provádějí vytoužený lifting. Vracejí tváři pevné, jasné a prokreslené kontury, které patří mládí. Obličejová jóga/gymnastika obsahuje i uvolňovací cviky a masáže, které vrásky vyhlazují tak, že svaly uvolňují a rozpojují srůsty mezi aktinovými a myozinovými vlákny, které vytvářejí většinu hlubokých vrásek. Kromě self-liftingového cvičení i masáže stimulují krevní oběh v kapilárách svalové tkáně a škáry. Tato lepší cirkulace zvyšuje přívod kyslíku a živin do svalových vláken a podporuje obnovu kožních buněk. Masáž i cvičení dále stimuluje tok lymfy, což pomáhá odplavování toxinů a zmírňuje opuchlost obličeje.

"Úsměv je omlazující a nic nás nestojí..."

Fáze cvičení

Jsou tři základní fáze cvičení:

 1. REGENERAČNÍ - BUILD MUSCLES, tvorba svalové hmoty

 2. INTENZIVNÍ - LIFTINGOVÁ, tréning svalů a cviků

 3. UDRŽOVACÍ - tato fáze je doživotní a je to kombinace 1 a 2 fáze se správným střídáním cviků

Doporučená doba cvičení závisí na věku a kondici pokožky, jak dlouhá bude regenerační a liftingová fáze. Nicméně doporučujeme regenerační fázi dodržet 3 týdny tj. 21 dnů, následně intenzivní fázi 21 dnů a naposledy udržovací fázi jako kombinaci regenerační a liftingové fáze. Tato třetí fáze je doživotní a jedná se o kombinace 1 a 2 fáze s efektivním střídáním cviků.

"Za 21 dní se vám vše stane rutinou..."

Účinek na obličejové partie

Krk

Nejčastějším ukazatelem věku je náš krk. Povadlý krk většinou trápí 99 % žen a mužů.

Pokud budeme správně trénovat naše krční svaly dosáhneme modelace partií, pravidelných kontur, napjatý, elastický a hladký krk bez vrásek včetně krásné šíje. Toto Vám plastická chirurgie nabídnout nemůže.

Brada a podbradek

Dvojitá brada neboli podbradek vzniká v důsledku ochabnutí jazykových svalů a svalů spodní části brady. Podbradek je velmi častým jevem u mužů, ale i žen.

Abychom docílili zpevnění druhé brady, musíme posílit svaly brady a jazyka. Tím odstraníme již vzniklou dvojitou bradu a zpevníme linie brady nebo zabráníme vzniku dvojité brady.

U této série cviků se mohou dostavit bolesti jazyka nebo brady.

Nelekejte se, bolest odezní. Je to zcela normální jev.

Dolní čelist

Pevná kontura dolní čelisti nám udává krásný, mladiství profil a nerozlučně souvisí s partií brady a podbradku. T Je velmi vhodné procvičovat obě tyto partie společně. Při posílení se nám opět vykreslí kontura spodní čelisti, linie se zaoblí a získáte pevný, výrazný vzhled jako v mládí.

Ústa

Naše ústa jsou sexy magnet pro mnoho lidí. Rty nejsou sval, ale formuje jej kruhový sval okolo rtů a přilehlé obličejové svaly. Pokud máme ochablý kruhový sval ústní jsou rty nesouměrné, horní či dolní ret může být vtažený, porušeny kontury rtů, povadlé ústní koutky a tváře, vyskytují se vrásky kolem úst nebo propadlý střed obličeje. Cvičením docílíme posílení, zvednutí a zakulacení tváří, plné mladistvé, jemné rty bez vrásek v jejich okolí, zvednutí ústních koutků a celkové posílení partie úst.

Tváře

Tváře Vám formují svaly více než vaše kosti. Povadlé tváře, ochablé měkké tkáně na lícních kostech ovlivňují i nosoústní rýhu a výskyt vrásek na tvářích. V této sérii cviků budeme posilovat všechny tvářové svaly, malý i velký lícní sval a tím docílíme zpevnění dolních, středních i horních tváří. Líce se nám vytvarují do kulatých tváří a získají pevnost, elasticitu a napětí svalů našeho obličeje.

Oči

Oči jsou zrcadlem do naší duše a odráží naše pocity a emoce, jako jsou štěstí, smutek, radost, zlost, lásku...atd. Svaly v okolí oka, které jsou ochablé způsobují povadlost a stařecký vzhled a povadlá horní víčka působí unaveně a smutně.

Oční cviky nám zpevňují a tvarují oči. Pokud Vaší problémovou partií jsou právě oči, doporučujeme posílení nejen kruhového očního svalu, ale také čelního. Neopomíjejte ani cviky na oční bulvu.

Čelo

Vrásky na čele a mezi obočím nám dávají mimo jiné zamračený a nazlobený výraz. Posílením čelního a týlního svalu dosáhneme vyhlazení vrásek na čele a celkového self-liftingového účinku celé tváře.   


Jak začít cvičit

Mozek všech lidí by si měl zakódovat informaci za 21 dnů opakování, a navíc my tady jsme a budeme pro Vás 365 dnů v roce k tomu, abyste měli možnost se učit, nebo jen konzultovat či sdílet své radosti, strasti, názory a zkušenosti, měli v nás podporu a přátele.

"Ve zdravém těle, zdravý duch..."

Abychom dobře cvičili ze začátku a dokázali identifikovat správně, který sval a partii procvičujeme je vhodné se posadit před zrcadlo, anebo mít u sebe zrcátko na kontrolu, když si nejsme jisti.

Začněte cvičit od začátku, tj. cvičením SELAVIS ZAČÁTEČNÍK, následně SELAVIS POKROČILÝ ZAČÁTEČNÍK, STAGE 3 a další.

Prvně je nutné se naučit řádně procvičit jednotlivé partie, svaly a jejich cviky až dospějeme k procvičení celého obličeje. Následně, když vše zvládnete můžeme kombinovat cviky.

"Máte některou partii více povolenou? Přidejte výdrž z 5 až na 10 sekund. Jemná svalová únava při každém cviku je znak toho, že cvičíte správně."

U všech částí cvičení je vhodné začínat cvičení od krku a provést aspoň jeden cvik na každý obličejový sval nebo alespoň partii, protože jakmile některý ze svalů posílíme automaticky ovlivníme ostatní svaly v obličeji a obličejové partie, což platí i naopak.

Všechny svaly na obličeji jsou propojeny a upínají se přímo na kůži. A to je ten nejdůležitější moment! Když posílíme obličejové svaly, tak se automaticky vypíná kůže. Toto je velký rozdíl od těla. Svaly na těle se neupínají ke kůži, a proto po redukci váhy především ve vyšším věku je pokožka povadlá, i když cvičíte.

"Diskrétnost je naše zásada!"

Upozorňujeme, že:

 • ze začátku mohou svaly, které nejsou na toto cvičení zvyklé být více rezistentní, tj. účinek se dostaví za pár dní a ne ihned.

 • nelekejte se, pokud se dostaví bolesti a únava některých nebo všech svalů. Je to stejné, jako když jdete do posilovny.

 • pokud máte zdravotní problémy s krční páteří, migrény a jiné v oblasti hlavy a krku konzultujte cviky se svým lékařem.

"Abychom zvýšili účinnost cvičení a snížili odpor svalů, používáme ke cvičení prsty rukou jako své pomocníky."


Trénink

Každý trénink se skládá ze tří kroků:

 1. Rozcvička celková a obličeje - část zahřívací a prokrvovací

 2. Trénink svalů

 3. Uvolňující masáž - relaxační část

"Cvičit denně 10 minut je lepší než 1x týdně hodinu..."

1. Rozcvička

Vždy budeme začínat rozdýcháním, abychom celému tělu dali znamení, že s ním budeme pracovat. Dýchání je tou nejzákladnější technikou, kterou bychom se měli naučit v našem ON-LINE CVIČENÍ. Této technice se budeme věnovat každý den mimo jiných zdravotně krásných technik. Obličejová rozcvička je příprava vaší pleti a svalů na cvičení. Dochází k probuzení a prokrvení svalů i pokožky. Díky tomu se následně zvýší příjem látek obsažených ve vašich kosmetických a výživných přípravcích pro vaši pleť i tělo, které používáte.

Pozice krásy:

Doporučujeme alespoň 1x denně provést pozici krásy, pokud vám to zdravotní stav dovoluje.

Tato pozice vycházející z jógy aktivuje hypofýzu. Díky tomuto cviku se síla prokrvení hypofýzy zvyšuje, což je nejdůležitější žláza s vnitřní sekrecí. Látky jí produkované jdou přímo do krve a jsou krevním oběhem dopraveny do kůže.

Tato pozice navrací krásu, mládí, svěžest a budete se cítit fit.

Provedení cviku:

 • Lehněte si na podlahu, na pokrývku a zpočátku si můžete opřít chodidla o zeď.

 • Ve dvou fázích zvedněte nohy za pomoci rukou tzv. "svíčka"

 • Pak nohy přesuňte nad sebe za hlavu.

 • Čím častěji tento cvik budete dělat, tím lehčeji jej provedete, až tento cvik dokážete dělat bez rukou.

 • Je vhodné, abyste zprvu nohy za hlavou nenechávali déle než 30 sekund. Každý den přidávejte 10 sekund až na čtyři minuty.

 • Pokud máte zdravotní problémy, doporučujeme vám poradu se svým lékařem, než tento cvik začnete cvičit.

2. Trénink svalů

Proč některé cviky posilují a jiné protahují?

Mladí lidé mají rozšířenou část v oblasti lícních kostí a vrchol leží ve středu brady. Starší lidé to mají naopak, nejširší část je mezi spodními čelistmi spolu s bradou a vrcholem je nos. Self-lifting zabraňuje tomuto otočení nejširších částí obličeje, a proto znovu vytváří strukturu horních zesláblých částí obličeje posilovacími cviky. Obnoví se svaly, díky kterým se obličej nadzvedne a provede lifting. Spodní část obličeje a krku se nemusí vyplňovat objemem, zde je nutné spíše zpevňovat a protahovat.

"Obličejové józe/gymnastice se můžete věnovat kdekoliv a kdykoliv."

3. Uvolňující masáž obličeje a krku

Kromě self-liftingového cvičení i masáže stimulují krevní oběh v kapilárách svalové tkáně a škáry, a tato lepší cirkulace zvyšuje přívod kyslíku a živin do svalových vláken a podporuje obnovu kožních buněk. Masáž i cvičení dále stimuluje tok lymfy, což pomáhá odplavování toxinů a zmírňuje opuchlost obličeje. Naší uvolňující masáží zrelaxujete všechny obličejové partie a svaly. Nezapomeňte, že i masáž vyhlazuje vrásky.

"Zvolte dva cviky na každou obličejovou partii minimálně 3x-5x týdně. To vám zabere 15-30 minut včetně rozcvičky a uvolňující masáže a výsledky budou ohromující."


Důležité zásady a doporučení ke cvičení

 1. DODRŽOVÁNÍ INSTRUKCÍ: všechny cviky provádějte dle pokynů, pečlivě a naplno. Každý cvik provádějte nejméně tolikrát, kolikrát doporučujeme. Počet opakování můžete i zdvojnásobit.
 2. POZICE: vždy stůjte nebo seďte uvolněně, ale vzpřímeně. Jazyk mějte volně uložen u předních zubů, pokud není určeno jinak. Mezi horním a dolním patrem zubů ponechte mezírku. Zabráníte tím nechtěnému napětí při cvičení.
 3. DÝCHÁNÍ: nezapomínejte pravidelně a volně dýchat, nikdy dech nezadržujte. Dýchání zmírňuje mimo jiné stres.
 4. PITNÝ REŽIM: po celý den pijte pravidelně po menších dávkách, a to i během cvičení
 5. VIZUALIZACE A SOUSTŘEDĚNÍ: zapojujte pouze svaly, které máme zapojovat a které procvičujeme, ostatní nechejte uvolněné. Oprostěte se od myšlenek, jak u cvičení vypadáte, ale vnímejte Vaše svaly a následné pohyby. Dle instrukcí cvičitele si vizualizujte dané cvičení.
 6. KONTROLA V ZRCADLE: pokud si nejste jisti, podívejte se do zrcátka, zda zapojujete správný sval a ostatní svaly jsou v klidu, ale nepozorujte se celou dobu, jinak zapomenete správně procítit svaly u daných cviků a vaše mysl se bude soustředit na vizuální stránku.
 7. PRAVIDELNOST: cvičte pravidelně 3-5x týdně
 8. VYTRVALOST: je normální, pokud Vám některé cviky nepůjdou hned zacvičit, nebo budete mít svalové chvění, bolesti...atd. Chce to jen vytrvat a snažit se dál. Po pár dnech zjistíte, že cvik vám jde zacvičit lehce sám od sebe.
 9. BOLEST: Vnímejte své tělo a řiďte se jím. Pokud ucítíte jinou bolest než daných procvičovaných svalů, přestaňte cvičit. Ostrá bolest zubů, čelisti, obličejových nervů není v pořádku. Znovu si přečtěte, jak cvik provést a buďte trpěliví. Chce to jen praxi. Pokud se i s časovým odstupem bude bolest opakovat, konzultujte se svým lékařem.
 10. NAŠE RUCE KE ZVÝŠENÍ ÚČINNOSTI CVIKŮ A POMOC S VRÁSKAMI PŘI CVIČENÍ: u některých cviků již prsty používáme a u některých ne. Pomáhejte si prsty rukou dle pokynů, zvýšíte tím účinek cviků.

Pokud zjistíte, že některý ze cviků Vám vytváří vrásky (při jeho provedení se Vám kůže vrásčí), přiložte na dané místo lehce vaše prsty tak, abyste zabránili kůži ve vrásčení, ale nevytvářeli jste tlak na svaly pod kůží. Příklady: U cviků na tváře se vám bude vrásčit tvář: cvik "úsměv", lehce přiložte prsty na danou oblast. To stejné u cviků na líčka. U některých lidí dochází k vrásčení pod očima. Opět lehce přiložte prsty na danou oblast. Touto lehkou fixací zabráníte nechtěnému vrásčení. Je to velmi individuální dle tvaru obličeje, dispozic, věku...atd.

"Jen fyzická činnost donutí svaly si zachovat tvar, pevnost a pružnost."


Pro koho je cvičení obličejové jógy/gymnastiky vhodné?

Obličejová jóga/gymnastika a všechny naše cvičení jsou vhodná pro všechny, bez omezení věku a pohlaví. 

Pravdou je, že nutností jsou pro ženy a muže nad 30 let. Nepropadejte panice, pokud je Vám například 50 let nebo i více. To nevadí, protože "nikdy není pozdě".... jen viditelné změny budou trvat o malinko déle. 

Ale úspěch se zaručeně dostaví a kladné změny nastanou u každého z vás a každý z vás se bude cítit zdravěji, sebevědoměji a šťastněji.


Kdy a jak často cvičit

Cvičení je vhodné kdykoliv během dne. Ráno, během dne v kanceláři, autě nebo při hraní s dětmi, umývání nádobí či večer před spaním.

Z mých osobních zkušeností je velmi přínosné pro váš obličej a krk každé ráno ještě před tím, než se umyjeme, prokrvit, protáhnout a vyživit náš krk a obličej. Hned od rána budete působit rozzářeně, mladistvě, čerstvě a pozitivně. Cvičení, která jsou k tomu nejvhodnější uvidíte a naučíte se v našem ON-LINE CVIČENÍ.

Jak zmiňujeme v našich článcích je lepší cvičit denně 10-15 minut než 1x týdně hodinu. Dle vašich časových možností si vyberte 1-2 cviky na každou obličejovou partii a řádně tyto cviky procvičte. Nezapomeňte na rychlou rozcvičku a uvolňující masáž po cvičení, kdy aplikujete na pleť olej, sérum, krémy (kosmetiku, kterou používáte). Při dodržování tohoto režimu doporučuji minimálně 1x týdně si zacvičit celou sérii cviků.

Každému doporučujeme konzultaci s trenérkou a sestavení cvičebního týdenního plánu na základě vašich potřeb, věku, časových možností, predispozicí a oslabených obličejových partií. Tímto postupem eliminujete špatný výběr cviků v případě, že nebudete navštěvovat naše ON-LINE CVIČENÍ A KURZY a ušetříte si čas, peníze i zklamání.

"Najděte sílu, oporu sami v sobě, staňme se léčiteli sami sobě a svému okolí..."


Pokud necvičíme pravidelně

Pokud přestanete s obličejovou gymnastikou, má to stejné účinky jako když přestanete cvičit tělo. Svaly ochabnou a povolí se, kůže se začne prověšovat a tím se tvoří vrásky. Ale nelekejte se!

Obličejovou gymnastiku můžete vynechat 3 až 4 týdny, aniž by se kondice vaší pleti nějak výrazně změnila k horšímu.  


Nejčastější příčiny a chyby, které snižují účinnost obličejové jógy/gymnastiky

Jako u každé cvičící metody, tak i tato má své příznivce a odpůrce. Každý z nás si musí na základě svých zkušeností udělat názor sám. Pokud cvičíte správně a věnujete cvičení potřebný doporučený čas a postup, výsledky se zaručeně dostaví. Nicméně pojďme se podívat, proč se někdy výsledky nedostaví, kdy cvičení nefunguje a je ztrátou času.

 1. ŠPATNÁ TECHNIKA: je nejčastějším problémem. Je potřeba cvičit a soustředit se jen na daný procvičovaný sval a ostatní svaly a partie obličeje nezapojovat. Procvičovaný sval musíte sami najít, cítit při cvičení až do jemné bolesti. Nesmíte se u cvičení mračit, dělat grimasy nebo bezduše opakovat cviky, aniž byste cvičili naplno.
 2. NEDOSTATEK DISCIPLÍNY A VŮLE: bez snahy a vytrvalosti ještě nikdo ničeho nedosáhl. Tato metoda je ověřená, přirozená a zaručená. Jen je potřeba odhodit pohodlnost, která je každému člověku vlastní a uvědomit si, že zastavit dopady stárnutí je možné a máme vše v našich rukou.
 3. ZRCADLO: doporučujeme vám použít zrcadlo jen na začátku, a to pouze v případech, že si opravdu nebudete vědět rady. Mnohem lépe procvičíte dané svaly soustředěním se na daný sval a cvik než pohledem na sebe do zrcadla. Vizuálně se může zdát, že cvik děláte správně, ale nemusíte ho správně procítit a procvičit. Jen tímto způsobem dosáhnete kýžených výsledků.
 4. GRIMASY: zapojujte jen svaly, které máte při daném cviku zapojit. Nedělejte grimasy. Obličejová jóga/gymnastika není o grimasách, ale o posilování, uvolňování a protahování svalů krku a obličeje. Myslete na to, že když cvičíme např. úsměv, tak nesmíme krčit čelo, nebo oční okolí...atd. Pokud tuto podmínku nedodržíte, tak efekt nebude požadovaný, ale opačný. Mohou se Vám vytvořit nebo prohloubit již vzniklé vrásky. Tam, kde dojde k nechtěnému zvrásnění, doporučuji natřít olejíček a jemné přiložit prsy.
 5. NEKOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ: Jak jsme si popsali výše a také v podsekci Obličejová jóga/gymnastika, svaly krku a obličeje jsou navzájem propojeny a podpoříme-li jeden sval, pomůžeme i ostatním. ALE platí to i naopak. Pokud chcete, aby Vám zmizla nosoústní rýha, je potřeba si uvědomit proč vznikla. Důvod je následující: horní část tváře je ochabnuta.... tj. lícní svaly klesly a vytváří tlak na danou obličejovou partii. Tím vzniká nosoústní rýha, následně pokles spodní tváře, ochabnutí linie dolní čelisti...atd. Tedy u nosoústní rýhy bychom měli cvičit nejen okolí úst, ale i tváře a okolní svaly. Při zpevnění daných partií a lící, dojde ke zvednutí daných partií, ty nebudou vytvářet takový tlak, nosoústní rýha se zjemní i díky tomu, že líce nabydou na objemu.
 6. MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE: myslíte si, že více cviků na problematickou partii bude mít lepší účinek? Ano, ale jen v případě, že máte dost času každý cvik procítit, soustředit se na dané procvičované svaly a cvičit poctivě až do mírného pálení nebo bolesti. Pokud ale nemáte dvě hodiny denně na odcvičení všech cviků a bojujete s časem, tak jako většina populace, pak nejlepší metodou je zvolit dva cviky na každou partii a ty řádně procvičit. To vám denně zabere 15-30 minut včetně rozcvičky a uvolňující masáže a výsledky budou ohromující. Cviky na inkriminované partie posílíte tím, že fázi napětí daných cviků prodloužíte z 5ti na 10 sekund výdrže.
 7. NESOUSTŘEDÍTE SE: u jakéhokoliv cvičení, tak i u naší obličejové jógy/gymnastiky je nutné se soustředit. V opačném případě dané cviky neprocvičíte řádně a efekt bude nulový.
 8. SILNÁ INTENZITA: necvičte na sílu. Pokud v některé obličejové partii, krku nebo svalu ucítíte silné bodání, silnou bolet nebo křeč či cokoliv co vyhodnotíte, že není v pořádku, tak přestaňte cvičit a danou partii uvolněte a zkuste jemněji znovu. Dejte tělu, sami sobě čas. Např. při vysouvání dolní čelisti. Cvik provádějte do maxima, ale maximum je poloha, kde máte maximální napětí, a ne maximální bolest. Obličejová jóga/gymnastika je jemné cvičení svalů, svalová bolest je v pořádku a vítaná. Když vás u svých cvičení budu nabádat, abyste vysunuli spodní čelist, nebo vyplázli jazyk...atp. tak vše čiňte uváženě a s rozvahou. To je jediná cesta k úspěchu.
 9. NEDOSTATEK VÍRY: říká se, že víra tvá tě uzdraví. Když něco děláme, vždy tomu musíme věřit i když hned nevidíme výsledek. Proto věřte, že obličejová jóga/gymnastika je přínosná nejen esteticky, ale i zdravotně a že výsledky se 100 % dostaví. Proč by jinak toto cvičení cvičily například takové hvězdy, jako jsou a byly Jennifer Aniston, Madonna nebo Marylin Monroe? Proč se nepodrobily invazivním úpravám a metodám plastické chirurgie?

"Pojďte se o sebe, svůj obličej, oči, tělo a zdraví starat přirozenou, přírodní cestou..."


Kontraindikace

- akutní onemocnění nebo infekce (chřipky, angíny, záněty zubů...atd.)

- migréna

- problémy s krční páteří (u některých cviků)

V případě, že trpíte chronickým onemocněním a nejste si jisti, zda pro Vás obličejová jóga/gymnastika je vhodná, doporučujeme se poradit s vaším ošetřujícím lékařem.