Lymfatický systém

Lymfatický systém je systém, který má zásadní význam pro opravu tkání a ochranu lidského těla před nemocemi. Nesprávné odvodnění lymfatického systému vede k poškození imunitního systému, nebo dokonce k nádorům lymfatických uzlin.

Lymfatický systém je vedle toho krevního tím nejdůležitějším, který vám proudí tělem.

STOP pomerančové kůži na stehnech

STOP otoků nohou, rukou nebo očí

STOP neustálé únavě

Chcete posílit imunitní systém?

"Nefunkční lymfatický systém ovlivňuje i vaši imunitu. Může podepsat na tom, jak moc jste nebo nejste zdraví, nakolik vám fungují klouby, jak jsou pohyblivé vaše končetiny a podobně."

Skladba lymfatického systému:

lymfatické cévy

lymfatické uzliny

orgány

Lymfa neboli míza je nažloutlá tekutina a vyskytuje se i u některých živočichů. Koluje v lymfatickém systému. Má podobné složení jako krevní plazma.

Lymfa vzniká v mezibuněčných prostorech z tkáňového moku.

Za 24 hodin se v těle vytvoří asi 2,5 l lymfy.

Složení lymfy je proměnlivé - závisí na tom, v kterém orgánu vzniká. Je do určité míry podobné složení krevní plazmy, má však mnohem méně bílkovin. Nejvíc jich v lymfě pochází z jater.

Lymfa, která přichází z trávicí soustavy, má zase vysoký obsah tuků. Lymfa v kapilárách neobsahuje buňky; ty se do ní dostávají až po průchodu některou lymfatickou uzlinou. V ductus thoracicus má lymfa narůžovělou barvu, je kalná a obsahuje mnoho buněk. Má i schopnost srážet se, podobně jako krev. 99 % jejích buněk tvoří lymfocyty, z toho 95 % jsou malé lymfocyty. Ostatní buňky jsou v lymfě ojedinělé.

Lymfatická soustava neboli mízní soustava je jednosměrná, otevřená soustava lidského těla, vedoucí z mezibuněčných prostor do krve lymfatickými (mízními) cévami. Větší mízní cévy se nazývají mízovody (např. hrudní mízovod - kde ústí míza do žil).

Tedy ke sběru mízy dochází v lymfatických kapilárách tj. mízních vlásečnicích. Lymfa dále proudí širšími cévami, kde se pak na různých místech nachází lymfatické uzliny, které lymfu filtrují. Lymfatické cévy se postupně spojují do tzv. ductus thoracicus, která lymfu odvádí do žilního systému.

Perforace stěn mízních cév může vést k otokům.

Lymfatické orgány:

  • slezina - největší lymfatický orgán v těle

  • mízní uzlina - malé orgány vmezeřené do lymfatických cév, zejména imunitní funkce

  • mandle - tvoří tzv. Waldeyrův mízní okruh, bojují proti infekci v jednom z přirozených vstupů do těla - hltanu.

    • krční mandle

    • nosní mandle

    • jazyková mandle

  • brzlík - ke stáří je nahrazován tukem, hlavní funkce v dětství (imunokompetence T-lymfocytů).

  • kostní dřeň - vznik leukocytů a dalších elementů imunitního systému (zejm. granulocyty a monocyty)

  • apendix - významná součást tzv. MALT (mucosa asociated lymphatic tissue - slizniční lymfatická tkáň) systému. Pro velký objem lymfatické tkáně bývá nazýván "břišní mandle".

Lymfatický systém má funkci:

  • Odvod tkáňového moku z tkání ve formě lymfy

  • odvod tuků ve formě kapének do horní duté žíly

  • obranný mechanismus - mízní uzliny

  • odvádí z těla produkty metabolismu (škodlivé, nepotřebné látky)

  • vede do krve živiny

  • míza se podílí na stálosti vnitřního prostředí (tzv. homeostáze)

Odborný popis čerpán https://cs.wikipedia.org

JAK PODPOŘIT A DOSÁHNOUT ZDRAVÉHO LYMFATICKÉHO SYSTÉMU?

Máme pro vás 14 jednoduchých doporučení, přírodních způsobů, jak pomoci očistit lymfatický systém.

1. Voda

Tělo se skládá ze 60 % z vody. Tělo potřebuje vodu, aby zůstalo hydratované a aby lymfa proudila správně. Dobrým pravidlem je vypít 6 až 8 sklenic filtrované nebo čisté vody denně. Celkových tekutin byste měli vypít 2 l na 50 kg váhy. Do tekutin nepočítejte kávu a alkoholické nápoje.

2. Bylinky

Některé bylinky a z nich uvařené čaje mají schopnost pomáhat čistit lymfatický systém. Těmito bylinkami jsou např.: kozinec, echinacea, vodilka kanadská, Phytolacca.

3. STOP slazeným syceným nápojům

Vyhýbejte se nebo alespoň omezte slazené, barevné, sycené nápoje a sladké ovocné šťávy, které obsahují více cukru než ovoce. Nápoje s cukry, sladidly, barvivy, konzervačními látkami velmi zatěžují váš lymfatický systém a celý váš organizmus.

4. Pohyb

Pohyb je základ. Aby se hýbala lymfa, musíte se hýbat i vy sami. Pro začátek zkuste pohyby aerobní a tělu co nejpřirozenější pohyby, tedy chůzi, kolo, nordic walking nebo plavání.

Cokoliv, u čeho se zbytečně nenadřete. Při pohybu, který má rozproudit lymfu, je nejdůležitější, aby dlouhodobě aktivoval svaly, které jsou motorem, který pohání samotnou mízu.

5. Volte oblečení z přírodních materiálů

Doporučujeme se vyhnout obtaženému, nylonovému a polyesterovému oblečení.

Oblékejte se přírodních, prodyšných materiálů, které umožňují kůži dýchat, jako jsou např. bavlna, konopí, vlna nebo hedvábí.

6. Ricinový olej

Kupte si za studena lisovaný ricinový olej, pořiďte si bavlněnou tkaninu, namočte hadřík v oleji a přiložte na spodní část břicha. Můžete ho tam nechat přes noc. Ricinový olej zvyšuje oběh lymfy, snižuje zánět a může dojít i ke zlepšení trávicího ústrojí.

7. Hluboké brániční dýchání

Dýchejte do bříška. Správné, klidné, hluboké brániční dýchání do břišní dutiny a hrudníku pomáhá zachovat pohyb lymfě. O správném dýchání se dozvíte více v naší podsekci "DÝCHÁNÍ" a můžete se jej naučit v našich krátkých video lekcích, které jsou Vám k dispozici.

8. Konzumace ořechů a semínek

Výborné pro lymfatický systém díky svým mastným kyselinám jsou vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, makadamové, para ořechy, lněná semínka, slunečnicová semínka a dýňová semínka. Konzumace syrových, nesolených ořechů a semínek významně lymfě pomáhá. Doporučujeme všechny ořechy přes noc namočit do vody se špetkou soli, ráno propláchnout, oloupat a až poté konzumovat.

9. Očistný rituál lymfy

Používá se k ní epsomská sůl a šťáva z citrusů. Lymfatický systém pak funguje jako z partesu. U této očisty dojde v těle k výměně až 7 litrů kyselé lymfy za 7 litrů vysoce zásadité tekutiny (někdo uvádí i více).

10. Masírujte nasucho kartáčkem

Použijte suchý kartáč z přírodního materiálu a masírujte suchou pokožku před sprchováním krouživými pohyby směrem nahoru od nohou k trupu a od prstů k hrudi. Pracujte ve stejném směru jako proudí vaše lymfa - směrem k srdci.

11. Saunování

Při saunování dojde k prokrvení všech tkání a zároveň k zvýšené činnosti lymfatického systému. Při následném zchlazení studenou vodou, míza bude kolovat ještě lépe. Pokožka se napne, "dopravní cesty" se pročistí - zvlášť když se v sauně také promasírujete kartáčem.

12. Skotské střiky aneb střídání teplé a studené sprchy

Při sprchování střídejte teplou a studenou sprchu po dobu několika minut. Teplo rozšiřuje cévy a chlad způsobuje jejich smrštění. Neprovádějte tento typ rozproudění lymfy, pokud máte problémy se srdcem, špatný krevní tlak, nebo v těhotenství.

13. Jemná manuální masáž

Doporučujeme jemnou pouze manuální masáž celého těla nejlépe lymfodrenážní, která může vtlačit až 78 procent stagnující lymfy zpět do oběhu, tím se uvolní zachycené toxiny. Je to speciální forma masáže, která se zaměřuje na tok lymfy v těle. Bez ohledu na typ masáže, kterou si vyberete, ujistěte se, že je jemná. Příliš velký tlak může dělat dobře na svaly, ale už nemusí mít stejné lymfatické stimulující účinky a silná lymfatická masáž může až poškodit lymfatický systém.

14. Zábaly

Skvělé jsou zábaly skořicové, bahenní, chilli nebo z mořských řas, které pokožku zahřívají, vyživují a také stlačují a svým způsobem masírují. Proto dokážou i aktivovat lymfatický systém a fungují skvěle proti celulitidě.

"MLÁDÍ V JAKÉMKOLIV VĚKU BEZ SKALPELU, INJEKCÍ A LÉKŮ".