Pečujete o boty lépe? … aneb co dělat, když je naše pokožka spálená od sluníčka

12.08.2018

Kožené boty si čistíme, omýváme, kartáčujeme, impregnujeme, mažeme, dáváme do nich koule z novin nebo jiné výplně, aby se nedeformoval tvar...

Tolik k botám. A teď dvě otázky:

Proč lidé zanedbávají péči o pokožku, když věnují tolik pozornosti botám?

- pohodlnost: proč si zjišťovat informace ohledně péče o pokožku?... vždyť je to v každé druhé reklamě.

Proč si mám objednávat a nedej Bože ještě vyrábět domácí přípravky?... když je koupím v každé drogerii.

- neznalost: pokožka přece péči nepotřebuje, kůže si poradí sama, doteď to nějak stačilo a fungovalo. Takový postoj zaujímají většinou lidé s mastnější pokožkou a muži.

- nedostatek financí: myslíme si, že zakoupené kosmetické přípravky jsou levnější než přírodní přípravky a suroviny.

Jak se vy staráte o svou kůži v běžném režimu nebo při zatížení?

Slib

Minulém psaní jsem vám slíbila, že v dalším článku vám prozradím, jak se starám o pokožku po opalování.

Jako kdybych vás slyšela: "ta ženská se asi zbláznila, to ví přece každý" ... "nejsem malé dítě, aby mi někdo radil s tím, co vím dávno" nebo "asi už nemá o čem psát"... atd.

A já říkám: nezbláznila, mám o čem psát a bohužel, každý neví, jak se správně postarat o svou pokožku.

Za posledních 20 let, co se pohybuji i v cestovním ruchu, jsem se podívala do mnoha destinací. Díky tomu, jsem potkala tisíce lidí a popravdě, mnohokrát jsem se nestačila divit, jak a čím lidé pečují o svou pokožku po opalování a na druhé straně mnohokrát mě to pobavilo nebo i obohatilo.

Rozhodnutí

Už jsme si řekli, že krémy jsou plné chemikálií, parfémů, parabenů. Bohužel, tento fakt se jednoduše nezmění.

Ale můžeme se rozhodnout, že komerční drahé krémy používat nebudeme a vydáme se jinou cestou. Zvolíme dostupné domácí suroviny, přírodní, výrobky a krémy, které mají odzkoušené i naše babičky.

Existuje mnoho návodů a doporučení, jak se postarat o spálenou a opálenou kůži.

Pojďme se na pár z nich podívat.

Spálená kůže

Pokud vystavíme naše tělo nepřiměřeně slunečním paprskům, může to mít na pokožku negativní vliv. Dochází k nerovnoměrnému zbarvení pleti, zarudnutí, spálení a vráskám.

To je, mimo jiné, nejrychlejší cesta k prvním projevům stárnutí pokožky. Poškozování pokožky sluncem se časem akumuluje. K poškození kůže může dojít již po několika minutách pobytu na slunci.

Důvod, proč dochází k poškození pokožky je nadprodukce melanocytů, kožních buněk produkujících melanin, které způsobují ztmavnutí pokožky. Právě melanin způsobí, že pleť bude po pobytu na slunci opálená. Existuje mnoho způsobů, jak ošetřit poškozenou pokožku.

1. Jogurt nebo tvaroh

Díky svým chladivým a hydratačním účinkům jsou velmi účinnými pomocníky při léčbě spálenin od sluníčka.

Postup: Na postižená místa natřeme jogurt nebo tvaroh a necháme tak dlouho, dokud nanesená vrstva nezaschne. Pak omyjeme vlažnou vodou a aplikujeme olej.

2. Mléko

Již ve starých dobách se bohaté ženy koupaly v mléce. Mléko a jeho bílkoviny, pH hladina a tuky mají protizánětlivé a zklidňující účinky na pokožku. Díky těmto složkám a vlastnostem dokáží zmírnit řadu kožních problémů.

Ingredience: 250 ml mléka, 1l vody, 6 kostek ledu a žínku.

Postup:

Smíchejte vodu s mlékem a poté přidejte kostky ledu. Do připravené lázně namočte žínku a aplikujete ji na místa poškozená sluncem. Nechejte působit 30 minut a pak osušte pomocí ručníku. Opakujte každé 4 hodiny, po dobu několika dní, dokud se bolest a podráždění nevytratí.

3. Studená voda

Velmi jednoduché. Na spálení můžete použít jako lék studenou vodu. Studená voda pomůže zmírnit otok i bolest. Aplikace studené vody pomocí obkladu nebo sprchy na bolestivou a spálenou pokožku může být pro někoho nepříjemná.

4. Jedlá soda

Jedlá soda umí udržet acidobazickou rovnováhu a pH hladinu vaší pleti. Díky této vlastnosti dochází k rychlejšímu hojení. Používají se dvě metody. Aplikujeme obklad chladivého obkladu nebo si vyrobíme koupel v sodě.

Koupel:

Do vany s vodou přidejte ½ šálku nebo několik čajových lžiček jedlé sody. Dopřejte si koupel přibližně na 15 až 20 minut. Po ukončení koupele se nesmíte utřít ručníkem, ale nechejte pokožku uschnout přirozeně, aby se soda absorbovala do pokožky.

Obklad:

Do misky s chladnou vodou přidejte pár čajových lžiček jedlé sody. Poté do misky ponořte žínku, hadřík nebo gázu a přiložte na postižená místa a ponechejte až do chvíle, kdy obklad zteplá.

Opakujte tyto kroky pravidelně pro rychlé a efektivní ošetření poškozené pokožky.

4. Čaj

Čaj obsahuje kyselinu taninovou, díky které vám pomůže se spálenou kůží. Dále napomáhá udržení pH hladiny vaší pokožky, čímž vám dopřeje ještě větší komfort. Podobně jako u sody můžete použít dva způsoby: obklad nebo koupel.

Obklad: Uvařte si čaj a nechejte jej vychladnout. Do chladného čaje ponořte mycí žínku, gázu nebo jiný hadřík. Potírejte postižená místa a nechte působit pár minut. Poté omyjte čistou vodou.

Čajová lázeň: Udělejte si čajovou lázeň, přidáním čaje do vany s vodou. Po koupeli se umyjte vodou.

5. Přírodní rajčatová šťáva s jogurtem

Rajčata jsou bohatá na lykopen - silný antioxidant. Ten dokáže sluncem podrážděnou pokožku zklidnit. Uklidňuje a obnovuje pleť díky vitaminům A a C, které obsahuje.

Ingredience: potřebujete 2 nebo 3 rajčata a čajovou lžičku jogurtu.

Postup: Nejdříve rajčata umyjete a rozmixujete. Následně sceďte, tím získáte šťávu.

Do rajčatové šťávy přidejte jogurt a směs důkladně rozmixujte. Vytvořenou směs naneste na postižená místa. Nechejte působit přibližně 15 až 20 minut. Nakonec omyjte chladnější vodou. Tento postup je dobré opakovat 2 až 3 krát denně.

6. Kokosový olej

Mastné kyseliny akyselina laurová jsou hlavní součástí kokosového olej, které jsou skvělými pomocníky v boji proti poškozené pokožce sluncem. Kokosový olej je přírodní lék.

Postup: Kokosový olej jemně vmasírujte do pokožky. Bude vás zbavovat pocitu pálení a píchání. Po několika hodinách zmírníte zarudnutí a otok, ke kterému dochází v důsledku poškození pokožky sluncem. Kokosový olej se dokáže absorbovat do pokožky. Proto se nemusíte obávat jej smýt nebo odstranit ubrouskem.

7. Jablečný ocet s kokosovým olejem

Pokud jablečný ocet aplikujete přímo na sluncem poškozená místa, působí jako astringent. Astringent je účinný v zužování nebo zmenšování tělesných tkání, proto účinně pomáhá se zánětem, ke kterému dochází v důsledku poškození pokožky sluncem.

Ingredience: jablečný ocet a kokosový olej

Postup: Namočte čistou žínku nebo gázu do jablečného octa a aplikujte na sluncem postiženou kůži. Nechte působit několik minut. Jakmile jablečný ocet na vaší pokožce zaschne, naneste kokosový olej. Tím pokožku hydratujete.

Dalším způsobem je koupel: jablečný ocet přidejte do vany s vodou a užijte si koupel.

Poznámka: Neaplikujte jablečný ocet, pokud máte na pokožce ránu nebo řez.

8. Božské maliny

Miluji maliny. Jejich vůni i chuť. Nebudeme si je přikládat na kůži, ale budeme je baštit.

Víte, že obsahují vitamín C, hodně vlákniny a antioxidanty? Díky těmto složkám předchází poškození pokožky a také rakovině kůže.

Běžné opálení

Vždy po opalování používám Panthenol a následně doma namíchaný olej.

Olej po opalování míchám z několika olejů: olivového, kokosové, ricínového, avokádového, olej z hroznových jader, bavlníkového a meruňkového.

Od každého oleje dám stejný díl. Důkladně promíchám a je to.

Můžete také použít jiné oleje a másla. Je jich mnoho.

Sádlo nebo Indulona?

Když nemastíme, tak kůže praská... stejně jako boty.

A že nemáte po ruce nic z toho, co jsem napsala výše?

Pak si pořiďte obyčejné vepřové sádlo a do tašky jako první pomoc klasickou modrou Indulonu. Mimochodem, ta je výborná i na ty boty, kterými jsme začali tento článek.

Pamatuj

Kůži je potřeba tak jako boty, správně čistit, kartáčovat, hydratovat a mazat.

C'est la vie "Selaví", Vaše Světlana