Na růžích ustláno aneb královna květin

06.06.2018

Říká se, že je královnou květin. Již od pradávna je uctívána pro svou krásu, vůni a léčivé vlastnosti. Ano, je to růže.

Sběr růže stolisté
Sběr růže stolisté

Historie růží

Byly nalezeny zkameněliny růží. Díky těmto zkamenělinám je nám známo, že růže existovaly již před mnoha miliony let. Dříve než člověk.
Lidé růžím v historii připisovali téměř neomezené léčivé účinky. Když v době starého Říma někoho pokousal pes, doporučovala se právě růže na toto pokousání. Zdá se Vám to úsměvné? Tak se nesmějte. Existují již prokázané účinky růží. Faktem je, že celá čeleď rodiny růžovitých se vyznačuje silnými antivirovými, antimikrobiálními a mnoha dalšími účinky.

Rosa centifolia - růže stolistá

Ve Francii se jí také říká růže májová. Kvete pouze tři až čtyři týdny v roce a to v květnu. Ovšem nám na zahrádce kvete i v červnu.

Většina lidí ji zná jako přídavek slavného parfému CHANEL- No 5. Její esence je klíčovou složkou tohoto parfému.

Šlechtění a křížení růže stolisté začalo ve druhé polovině 18. století. Dosud vyšlechtěných odrůd můžeme počítat na desítky tisíc. Dočetla jsem se, že celkový počet přesáhl 2500 nových odrůd.

Tato nádherná a neskutečně voňavá květina pochází z Persie, kde se jí dostalo i největší úcty.

Růžové zahrady se nazývaly rájem Peršanů.

Peršané vládli umem výroby růžové vody, která byla považována za cenný dar. Slavík a růže byli pro Peršany symbolem jara, jehož příchod slavili při jarní rovnodennosti.

Civilizace Peršanů byla vyspělá. Persie byla země růží. Na důkaz toho se perské lázně posypávaly růžemi a při velkých slavnostech byli hosté roseni růžovou vodou. Růže byla symbolem božství. Celý Perský kraj včetně pohoří byl poset planě rostoucími růžemi včetně růže stolisté (Rosa centifolia).

Přibližně kolem roku 330 př. n. l. vojáci Alexandra Velikého dovezli ze svého tažení do Persie žlutou perskou růži (Rosa persica MICHX.) a růži Chaldejců.

Její pěstování se rozšířilo z Persie. Kleopatra, egyptská královna, ve 30 dynastii vystlala pro Marka Antonia hodovní místnost až po kolena růžovými květy. Římské bankety byly zdobeny lístky růží.

V roce 1187 muslimský dobyvatel Saladin dal omýt Omarovu mešitu růžovou vodou, aby ji očistil.

Stále zůstává otázkou, zda destilaci růže a výrobu růžového oleje objevili už perští lékaři v 9. století n. l. S šířením islámu šel kult růže přes Čínu, Japonsko dále do Indie.

Růže stolistá
Růže stolistá

Naše tělo a růže

Z růže je možné vyrobit: šípkové džemy, nápoje, protlaky, šípková zmrzlina, růžová voda, koupel, olej, čaj.

Růže má silné antivirotické, antibakteriální, antimikrobiální a antimykotické účinky, snižuje bolest, hydratuje a zklidňuje.

Vůně: harmonizuje a uvolňuje tělo i psychiku. Má tedy vliv na centrální nervovou soustavu.


Čaj z růží: napomáhá funkci močového měchýře. Má skvělé antioxidační účinky, protože eliminuje tvorbu volných radikálů. Je velmi vhodný pro diabetiky. Napomáhá ke snížení hladiny cukru v krvi.

Bolest? Ta nemá na růžích ustláno. Čaj z růží pomáhá odstranit různé záněty a bolesti. Sem zahrnujeme bolesti při artritidě, bolesti kloubů nebo bolest v kříži, která se již stala civilizačním chorobou. Přes křížovou oblast prochází energetická dráha močového měchýře a s její disharmonií se pojí vznik bolestí v kříži. Pitím růžového čaje eliminujeme přímo příčinu bolestí křížové oblasti.

Ulevuje od žaludečních vředů a u onemocnění ledvin. Posiluje srdce.

Pleťová voda z růžových kvítků

Růže obsahujíkyselinu galovou, kvercetin a polysacharidy. Tyto látky jsou obsaženy v růžových květech a mají antioxidační účinky. Eliminuje tvorbu volných radikálů, které poškozují buňky a způsobují předčasné stárnutí. Tedy růže jsou využívány i zevně při různých dermatologických potížích. V kosmetice ji využíváme pro pěstění krásné pleti. Růžová voda zklidňuje a hydratuje suchou, citlivou nebo stárnoucí pleť. Růžovou vodu naneste ráno a večer. Zpomaluje tvorbu vrásek a pomáhá ke svěžímu a mladistvému zachování naší Vaší pleti. Je vhodná i po spálení sluncem.

Koupel z růžových kvítků

Růžová silice obsažená v růžích má ve Francii pověst afrodiziaka. Koupel má nejen kladné účinky na naši pokožku jak popisuji výše, ale dále působí jako tonikum a při revmatických potížích. Uvařte si čaj podle návodu a vlijte jej do vany s vodou. Teplotu vody zvolte podle vlastního uvážení. Lidé trpící vyšším krevním tlakem zvolí koupel chladnější. Doba koupání je asi 13 minut a 3x týdně je vhodné koupel opakovat. Pro dokonalý efekt koupele můžeme nasypat na hladinu trochu růžových lístků.

Radost z daru: Pokud darujete komukoliv růži, tak jej určitě neurazíte.

Ale upřímně, kterou kytkou bychom někoho urazili?

Existuje mnoho různých růží s blahodárnými účinky, jako je např. turecká, nebo svrasčitá.

Přátelé, prostě růže jsou nejen krásné, ale i velmi přínosné pro naši krásu a zdraví.

Pokud máte zájem o výrobky z růží, napište mi na: https://www.selavis.cz/poradna/ .

V e-shopu tyto výrobky nenaleznete. Pozor, dříve je potřeba se bezplatně zaregistrovat.

Přeji Vám hodně krásných vjemů a zdraví z naší nádherné přírody.

Selaví, Vaše Světlana