Pijavice lékařská

Pijavice lékařská

se ve volné přírodě se nachází přibližně 600 druhů pijavic. Z toho pouze tři druhy se používají pro lékařské účely a to díky jejich léčivým účinkům, které v sobě mají. Tyto pijavice se dají lehce odlišit od jiných. Na hřbetě mají žluto-oranžové nebo zelené proužky. Ostatní druhy pijavic jsou absolutně nevhodné pro medicínský účel.                                                                                                             Hirudo medicinalis officinalis - mají olivově zelené bříško                                                                  Hirudo medicinalis medicinalis - je tmavá a bříško je flekaté                                                                Hirudo medicinalis orientalis - typické měděné zbarvení

Sametová přítelkyně - Pijavice lékařská a její účinky 

Kmen: kroužkovci (Annelida) Třída: opaskovci (Clitellata) Podtřída: pijavice, pijavky (Hirudinea)

Ve volné přírodě se pijavice lékařská téměř nevyskytuje. Existují speciální biofarmy v zahraničí, které zachovávají přísné podmínky chovu těchto pijavic. Z těchto farem se pijavice lékařské dostávají do jiných zemí a musí mít mezinárodní certifikát. Sliny pijavic lékařských obsahují přes stovku bioaktivních látek, které mají antikoagulační, antitrombotické, trombolytické, antiischemické, imunostimulační, antibakteriální, protizánětlivé, analgetické, aterosklerotické, mají účinky proti otokům, bakteriostatické účinky, eliminují mikro cirkulační poruchy, obnovují poškození cévních přerušení tkání a orgánů. Eliminují hypoxii, snižují krevní tlak, zvyšují aktivitu imunitního systému, detoxikuje organismus. Uvolňují hrozící komplikace jako například infarkt mrtvice a zlepšují bioenergetický stav organismu.

Léčebné účinky pijavic lékařských 

Bioaktivní látky obsažené ve slinách pijavice lékařské pomáhají s velkým počtem onemocnění, a může zachránit od operace. Často se jedná o jediný nástroj, který pomáhá pacientům při endometrióze, děložních myomech, hemeroidech, tromboflebitidě, cysta na vaječnících, hypertenzi, artrózách, artritidách, poúrazových stavech. Je využívaná i v urologii při poruchách potence prostaty onemocnění ledvin sekundární neplodnosti u mužů.

Kosmetické účinky na celulitidu a vrásky jizvy akné...atd. Dále pomáhají při akné, odřeninách, pyodermie dermatózy lupénce atopické dermatitidě

Mezi další patři: ředění krve, brání tvorbě sraženin, zpevňují cévní stěnu, regulují krevní tlak a hladinu cukru v krvi při diabetes, pomáhají léčit záněty.

Bioaktivní látky ve slinách pijavice lékařských Ve slinách pijavic se nachází skoro 150 bioaktivních, zdraví přínosných látek. Uvádíme jen některé z mnoha.

Antisklerotické účinky jsou látky na zpevnění a úpravu elasticity stěny cévy.

Přírodní antibiotika

Prostaglandin látky k regeneraci cév a regulaci hladiny cukru v krvi a krevního tlaku.

Bdelin má protizánětlivé účinky.

Hirudin je sloučenina bílkovin a proteinů, která zabraňuje srážení krve, brání tvorbě trombózy a rozkládá ji, kromě toho roztahuje vlásečnice a vyvolává místní znecitlivění. Jeho silné působení je dosáhnuté díky souhře více látek ve slinách pijavice, i hementin, hementerin zároveň antistatin. Pijavice produkuje též pseudohirudin, který se skládá z 45 aminokyselin a nemá antikoagulační vlastnosti, narozdíl od hirudinu. Hirudin se v krvi poměrně rychle rozkládá, během první hodiny po odsátí je to až 70-80%. U osob s některými chorobami krve je hirudin nejlepším silným antikoagulantem. Proto pomáhá při cevních chorobách a odstraňuje neléčitelné vředy. Prakticky pomůže okamžitě.

Destabiláza je enzym charakteristický silným účinkem na srážení krve, působí na rozkládání sražené krve. Destabiláza obsahuje též unikátní sloučeninu Prostaglandin. Výrazně regeneruje krevní cévy, zažívací trakt a též reguluje hladinu cukru v krvi. Největší záhadnou vlastností je "samoregulace" tlaku krve. Vysoký tlak snižuje a nízký tlak zvyšuje. Tento efekt je předmětem vědeckého zkoumání.

Je nenahraditelným lékem klasické medicíny, nezanechává vedlejší účinky a cévy zůstávají chráněné. Často se používá při léčbě šedého zákalu.

Histamin patří mezi biogenní aminy. Biogenní aminy jsou nízkomolekulární organické zásady, které jsou přítomné ve všech živých organismech. Histamin vzniká bakteriálním odbouráním aminokyseliny - histidinu. Přirozeně se vyskytuje i v lidském organismu a jeho účinky se projevují při alergické reakci, kdy se uvolňuje ve velkém množství. Úloha histaminu v průběhu fyziologických dějů zatím není známa, jeho hlavní funkcí je ale regulace mikrocirkulace v tkáních působením na H receptorech stěn cév. Tlumí alergické reakce a ovlivňuje žaludeční sekreci, pomáhá léčit záněty.

Gilantin jedná se o bílkovinu kontrolující množství síry. Působí jako antikoagulant i silný lék proti metastázám a ředí krev.

Apyráza je silný enzym upravující lepkavost krve.

Lipáza a esteráza jedná se o látky rozkládající tuky.

Kde se vzaly bioaktivní látky? 

Během několika milionů let se pijavice vyvíjela. Přizpůsobovala se prostředí a podmínkám pro přežití. Musela se vyrovnat s hustou krví zvířat, na kterých se přiživovala. Krev dávných zvířat byla hustá a trombotická, proto pijavice vyvíjela enzymy, které jí pomáhali krev zředit. Zároveň se musela vyrovnávat s bakteriemi obsažené v krvi zvířat, na kterých se živila. Musela však v sobě krev i udržet čerstvou, aby se na ní mohla přiživovat i několik měsíců. Hlavní úlohou látek z pijavice je sterilizování a zušlechťování krve. Tak se stala živou továrnou na výrobu bioaktivních látek, kterých je téměř 150.