Hirudoterapie a Pijavice lékařská
Hirudoterapie je přírodní, alternativní léčba pomocí pijavice lékařské a jejich bioaktivních látek. Hirudoterapie vychází z latinského "hirudo "- pijavice. Využívala se již tisíce let před Kristem. Pijavice využívali i egyptští faraoni. Moudrá Kleopatra ve 30 dynastii se pomocí pijavic léčila z vážné choroby a neplodnosti. Následně nařídila zachytit znázornění léčivých pijavic na stěnách pyramid na deset generací. I velcí lékaři jako byl Hippokrates, Galen a Avicenna přikládali pijavice trpícím pacientům. Zmínka o pijavicích je také ve svatých knihách, jako jsou Bible a Korán. Ve středověké Evropě byly pijavice úředně uznávanými při léčbě mnohých chorob. V 19 století Rusko prodalo 27 milionů pijavic. Léčivé účinky a pomoc těchto malých živočichů využívali rolníci, jemné dámy i královské osobnosti. Byla a je pro všechny pokud nemají kontraindikace k aplikaci. V současné době je po celém světě nový nárůst zájmu o Hirudoterapii. V naší republice je tato metoda větší neznámou a není tak rozšířena. Ale všeobecně lze konstatovat, že lidé se stávají uvědomělejšími a začínají se starat o svoje zdraví. Díky dnešní době dokážeme kombinovat léčba pijavici lékařskou farmakologii reflexologie a očista těla.
V čem spočívá léčba pijavici lékařskou? Mnoho lidí má mylnou představu, že pijavice lékařská saje krev a tím léčí. Pravděpodobně jejich mylný názor vychází z historie, kdy v dřívějších dobách se používala pijavice na pouštění žílou. Léčba pijavicí lékařskou spočívá v tom, že především před sáním krve do svého hostitele vypouští bioaktivní látky, které mají léčivý účinek. Pijavice jsou pozoruhodný druh živé jehly, která sama najde biologicky aktivní bod, do kterého se pilovité zakousne. Tato metoda je proto o mnoho jednodušší a bezpečnější než klasická akupunktura. Do svého hostitele vypouštějí svoje sliny, které obsahují více než 100 biologicky aktivních látek, které normalizují tělo.
Pijavice Ve volné přírodě se nachází přibližně 600 druhů pijavic. Z toho pouze tři druhy se používají pro lékařské účely a to díky jejich léčivým účinkům, které v sobě mají. Tyto pijavice se dají lehce odlišit od jiných. Na hřbetě mají žluto-oranžové nebo zelené proužky. Ostatní druhy pijavic jsou absolutně nevhodné pro medicínský účel. Hirudo medicinalis officinalis - mají olivově zelené bříško Hirudo medicinalis medicinalis - je tmavá a bříško je flekaté Hirudo medicinalis orientalis - typické měděné zbarvení
Léčebné účinky pijavic lékařských Bioaktivní látky obsažené ve slinách
pijavice lékařské pomáhají s velkým počtem onemocnění, a může zachránit od
operace. Často se jedná o jediný nástroj, který pomáhá pacientům při
endometrióze, děložních myomech, hemeroidech, tromboflebitidě, cysta na
vaječnících, hypertenzi, artrózách, artritidách, poúrazových stavech. Je
využívaná i v urologii při poruchách potence prostaty onemocnění ledvin
sekundární neplodnosti u mužů.
Kosmetické účinky na celulitidu a vrásky jizvy akné...atd. Dále pomáhají při akné, odřeninách, pyodermie dermatózy lupénce atopické dermatitidě
Mezi další patři: ředění krve, brání tvorbě sraženin, zpevňují cévní stěnu, regulují krevní tlak a hladinu cukru v krvi při diabetes, pomáhají léčit záněty.
Bioaktivní látky ve slinách pijavice lékařských Ve slinách pijavic se nachází skoro 150 bioaktivních, zdraví přínosných látek.
Kde se vzaly bioaktivní látky? Během několika milionů let se pijavice vyvíjela. Přizpůsobovala se prostředí a podmínkám pro přežití. Musela se vyrovnat s hustou krví zvířat, na kterých se přiživovala. Krev dávných zvířat byla hustá a trombotická, proto pijavice vyvíjela enzymy, které jí pomáhali krev zředit. Zároveň se musela vyrovnávat s bakteriemi obsažené v krvi zvířat, na kterých se živila. Musela však v sobě krev i udržet čerstvou, aby se na ní mohla přiživovat i několik měsíců. Hlavní úlohou látek z pijavice je sterilizování a zušlechťování krve. Tak se stala živou továrnou na výrobu bioaktivních látek, kterých je téměř 150.